top of page

Поширені запитання

Чи є скриншот з зображенням листування у Telegram доказом у суді?

Питання - „Чи являється на сьогодні, переписка в месенджерах доказом в цивільній справі?". Питання логічно можна означити так - „Чи є на теперішній час, фіксація за допомоги скриншота листування (обмін повідомленнями текстовими або з використанням звуку), що використовується у інтернет месенджера, доказом в судовій справі?”

 

Програмні засоби, наприклад „Skype”, „Viber”, „Whatsapp”, „Telegram”, якими здійснюється листування або передача (голосом) звукових сигналів, це лише набір цифрових даних. Тобто віртуальні цифрові дані, які відображаються на моніторі у графічній формі (планшет, комп’ютер, апарат мобільного зв’язку). Для того щоб їх отримати на фізичному носію, папері, їх треба якимось чином спочатку зафіксувати, тобто зробити статичну графічну форму (англ. Screenshot, словосполучення з двох слів Screen - екран shot - постріл, тобто миттєва фіксація того, що відбувається на екрані в цей момент), яку потім необхідно за допомоги додаткових програмних та технічних засобів, таких як електроно-механічний принтер (англ. Printer, от print — друк) перенести з віртуальної частини цифрового середовища на паперову поверхню або на поверхню полімерної плівки. Кожний з викладених фактів має свої суттєві ознаки, якими підтверджується той чи інший стан об’єкта, отриманого спочатку віртуально, а згодом з застосуванням технічних засобів перетворився на фізичний, паперовий.

 

У звичайних умовах це можна зробити та не напружуючись забути про цей процес, з часом ми настільки звикли до цього, що вже не звертаємо уваги на такі речі. Але для судової справи буде необхідно логічно обґрунтувати, визначити та описати, тобто виявити та зазначити суттєві ознаки, що визначають стан цифрового середовища та місце знаходження об’єкта в ньому. Це можна визначити за допомоги встановлення властивостей об’єкта, що знаходиться в певному середовищі.

 

Так, наприклад якщо у справі міститься рукописний текст нанесений на папір, то в адвоката виникає питання - коли це зроблено, а чи зроблено це певною особою, а відповідає почерк характеру почерку, що використовує певна особа тощо.

 

То так само в цифровій криміналістиці, повинні ставитись питання з якого програмного продукту було зроблено, певним апаратом, програмою зроблено скриншот, які властивості були у програмного продукту у момент зняття такої інформації, чи дійсно дата відповідає тій даті якій представляє сторона, які властивості та метадані скриншоту, чи немодифікована інформація на статичному зображенні, що міститься у цифровому середовищі тощо.

 

Від того, що у справі з’являється якийсь папірець, це не означає, що він є доказом який затверджує певний факт події. У справі зовсім відсутня логіка появи цього документу, тобто не встановлено особисті властивості об’єкта на кожному етапі його появи в цифровому середовищі до моменту його фізичного перетворення та відтворення його на паперовому носію. Для того щоб визначити достатність паперового документа зі скриншотом, як доказ, повинно бути проведене логічне беззаперечне підтвердження його появи за яким можна стверджувати або спростувати, чи є це доказом, чи навпаки це є зворотним елементом затягування справи.

Будь-який доказ повинен бути фактичним свідоцтвом певної реальності, яка має власні ознаки, які стверджують, що саме цей факт і є достатнім для того, щоб його вважали за доказ.

Будь-який факт необхідно обґрунтовано описати, тобто виявити суттєві ознаки та в логічній формі звести та привести їх до певного висновку.

За більш детальними консультаціями, звертайтесь по телефону:

Якорь 1
bottom of page